Videoyu oynat

Antakya'nın Seçkin İkramı

Lezzet Mirasımız için Çalışıyoruz

On yıllardır insanların bir numaralı lezzetlerini 1960’tan bugüne sizlere sunuyoruz. Künefe, Kadayıf, Sufle ve Katmer çeşitlerimiz yalnız Türkiye’de değil Avrupa’nın pek çok ülkesinde de tüketiliyor. Fark yaratan kalitemizi Gıda Mühendislerimiz kontrolünde üretilen kadayıf ve peynir ile sağlıyoruz. Uzman kadromuzun çalışmaları sonucu geliştirdiğimiz dondurulmuş künefeyi sizlerle marketler, oteller, restoranlar, kamu ve özel tesislerde buluşturuyoruz. 

Kalite Politikası

Aslından Taviz Vermeden, Özenle

√ Ürünlerimiz en kaliteli ham maddelerle, ilave koruyucu maddeler (GDO) kullanılmadan üretilmektedir.

√ Türk Gıda Kodeksi’ne uygun standartlarda, gıda mühendislerimizin kontrolünde ev yapımı tadında dondurulmuş ürünler üretmekteyiz.

√ Lezzet ve kalite prensiplerimiz doğrultusunda, hijyenik şartlarda hazırlanan ürünlerimizi -45 C’de şoklanarak -18 derecede depolanmaktadır.

√ Tüm ürünlerimiz özel hijyenik ambalajlarda Türk Gıda Kodeksi’ne uygun üretim ve son kullanma tarihleriyle paketlenmektedir. Bu şekilde işletmelere ekonomik ve avantajlı depolama olanağı sağlamaktadır.

 

√ Türkiye’nin her iline -18 C (Frigo firik) araçlarda hızlı ve sağlıklı sevkiyat yapılmaktadır. 

√ Firmamız dünyanın bir çok ülkesine ihracat yaparak hem ülkemizin ihracat hedeflerine katkı da bulunmakta hem de bir dünya markası olma yolunda emin ve sağlam adımlarla ilerlemektedir.

Sık Sorulan Sorular

Künder Başkanı Sn. Mustafa Görgen künefenin tarihçesi ile ilgili ilgi çekici açıklamalarda bulundu. Doğru bilinen yanlış bilgilere gönderme yapan Künder Başkanı Görgen, künefenin anavatanı ile ilgili kronolojik tespitlerde bulundu;

“Künefenin Tarihi… Kimisi Filistin diyor, kimisi Lübnan, kimisi Hatay… Ben olaya sağlama yaparak ilerlemek istiyorum. Öncelikle şunda hemfikiriz ki bu bir Ortadoğu da hakim olmuş  tatlıdır. Antakya batıdan Ortadoğu ya ilerleyen ticaretin kesiştiği nokta. Yani ipek ve baharat yolunun kesişim yeridir Antakya… Dünyada 23 medeniyet var olmuş 13 ünün yaşadığı yerdir Antakya.. Dünyanın ilk ışıklandırıldığı Romadan sonraki yerleşmiş şehirdir  Antakya.. Antakya’da durup sırtınızı batıya önünüzü ticaretin aktığı Ortadoğu’ya verdiğiniz zaman künefenin bu sınırlarda yayıldığını göreceksiniz. Yani aynı tarz künefe Antakya’dan başlamış tüm Ortadoğu’ya yayılmış. Ama çevre iller hariç batıya doğru ilerlememiş. Yani filistinden çıktıysa yola künefe Antakya’da mı durmuş? 1700’lü yıllardaki Osmanlı arşivinde sadece Antakya’da ticarethane olarak künefecilere rastlıyoruz. Bu anlattıklarımızın yanında, kadim şehir, medeniyet beşiği oluşunu, kültür zenginliklerini hesaba katarsak künefenin Antakya’dan Ortadoğu’ya açıldığını sanki görür gibiyiz. Bir de bir toplumun yaşamında nesilden nesile aktarılan bir kültür vardır. Mesela bahsettiğimiz Ortadoğu’da, günümüzde her hanenin kendi evinde künefe yapma gibi bir özelliğe rastlamazken, sadece Antakya’da rastlıyoruz. Bugün Antakya’da, tel kadayıf, künefelik peynir, tereyağı alın herhangi bir evin kapısını çalın ve bu malzemeyi verin, eminim o evde size bu künefeyi yapacak biri çıkacaktır. Tüm bunları değerlendirdiğimizde sanırım doğru bir tespit ve sağlama yapmış olacağız kanaatindeyim. Künefenin anavatanı Antakya olup, çoklu bir medeniyetin kültürün tatlısıdır. Bir Arap tatlısı değildir!”

KÜNDER Başkanı M. Mustafa Görgen

Künefe peyniri özel olarak üretilmeli ve uygulanmalıdır. Asi Künefe künefelik peynirleri kendi tesislerinde üretmektedir.

Künefe özel tereyağ ile yapılır.